Hemmet iFokus

Hemmet

Etikettbygga-och-renovera
Läst 4798 ggr
SaraC
0

Nytt kylskåpshandtag

Handtaget på vår kyl gick sönder för någon vecka sedan, vi lagade provisoriskt med superlim men nu har det lossnat igen.

Kylen är från 2006, men det är inte vi som köpt den och inga kvitton finns kvar så jag antar att vi måste betala för ett nytt.

Hur gör man om man vill köpa ett nytt? Kontaktar man företaget ifråga eller en butik där märket säljs?

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Anders 50
0
#1

Det går säkert bra vilket som. De brukar vilja veta modell och tillverkningsnummer.(står på en skylt inuti skåpet)

Är det ett Cylinda-skåp av en viss modell, så kanske du har samma tur som vi hade. Vi fick ett nytt skåp istället(annan modell).Fick lägga mellanskillnaden. De kunde inte få fram ett handtag.

// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!

SaraC
0
#2

#1 Tack för svaret! Då är det bara att spana efter skylten i kylen och knalla till affären och höra då!

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar