
Batteribyte i brandvarnaren
När byter du batteri i brandvarnaren?
När den piper att batteriet är på väg att ta slut eller ett visst datum varje år?
Stolt ägare till tre La permer
- Redigerat 2020-12-08 16:15 av Niklas
Byter inte alls, det är ett bolag som kommer då och då och kontrollerar alla varnare i huset att de fungerar som de ska.
- Redigerat 2020-12-07 08:54 av [Moon AppleGrey]
Brukar byta när det piper, men i år bytte jag faktiskt på batteribytardagen. 🙂
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
Byter när det börjar signalera med pip. Tycker inte det finns anledning att göra det tidigare.
#3 Vi väntar också på pipet 😉
/Maria
Har en med 10-årsbatteri så har inte bytt än.
Byter när det börjar pipa. I år blev det en vecka innan batteribytardagen..
Jag har faktiskt inte bott på ett ställe mer än ett år sedan jag flyttade hemifrån så har ingen bra rutin, men tror jag är den typen som byter när det piper. Skulle nog inte komma ihåg att byta varje år, även om det säkert är att föredra.
Varje höst när jag tänder kaminen första gången, samtidigt vänder jag på brandsläckaren.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
Byter när den säger till att det är dags, var femte år.
Glöm inte att byta ut brandvarnarna också. Det räcker inte med batteribyte. Brandvarnare är färskvaror och brukar inte hålla mer än tio år. Tror det står bäst-före-datum på dem. Det gäller även dyrare brandvarnare.
#9: Testa den med att blåsa ut en tändsticka nära varnaren! 🤔
☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅
………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅
- Redigerat 2020-12-08 15:19 av Taggeman
#10: Men om den funkar, hur länge till ska jag våga tro att den gör det?
#11: Från Boverket:
Testa din brandvarnare en gång i månaden, genom att trycka på testknappen. Undersökningar visar att många brandvarnare inte fungerar, eftersom gamla batterier inte har bytts ut.
Brandvarnaren bör sitta i takets högsta punkt, inte på väggen. Det bör finnas minst en brandvarnare på varje våning, samt i eller vid sovrum.
https://www.boverket.se/sv/byggande/sakerhet/brandskydd
/brandvarnare/
Mitt råd är att testa med rök för om det piper så kollar man bara signalen!
☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅
………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅
- Redigerat 2020-12-08 15:44 av Taggeman
Men som sagt innan av Niklas så åldras brandvarnare med!
https://svenska.yle.fi/artikel/2017/12/22/gammal-brandvarnare-kan-utgora-en-risk-inte-sagt-att-den-tjuter
☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅
………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅
I min egen byter jag batteri varje år och har nyligen bytt hela brandvarnaren. I den som föreningen sätter upp och som sägs ska hålla i 10 år är det fast batteri.
Så när den går sönder efter ca 2 år och börjar vråla mitt i natten är det hink med vatten eller hammare som gäller. Nu har jag inte satt upp den efter takmålning utan den ligger uppepå en garderob. Jag vill kunna hiva ut den snabbt nästa gång den börjar vråla.
Jag har ju som sagt en till.