Hemmet iFokus

Hemmet

Etikett: övrigt
Läst 1067 ggr
GuineaGirl
0

Bekämpa malfjäril i klädskåp

Har nyligen upptäckt malfjäril i ett klädskåp med mestadels lakan, handdukar och bonader. Klädesmalen verkar ha kommit dit med en begagnad röllakanmatta i ull, som jag skaffade för en tid sedan. Undrar därför hur man bäst bekämpar detta?

Tanken är nu att jag ska tvätta det som går (handdukar, lakan) i minst 60 grader, och frysa resten (bonader, röllakanmattan) i några dagar. För att ta kål på malen.

Men hur ska man rengöra själva klädskåpet, för att även få bort eventuella larver och ägg? Räcker det att dammsuga och sedan tvätta med diskmedel eller såpa? Eller bör man även spreja det tömda skåpet med något insektsmedel, till exempel Radar / Kvitt mot flygande insekter? Hur lång tid efter att man sprejat kan man i sådana fall lägga tillbaka handdukar och lakan, utan att de riskerar att bli inpyrda med något giftigt medel från sprejen som man sedan får på sig från handdukarna/lakanen?

Finns det ytterligare något man kan göra?

Tacksam för alla tips. Känns som en mardröm att ha larver i klädskåpet.

Caeli
0
#1

Finns något som heter rödcederolja. De gillar inte doften. https://stick.se/mal/

S.L
0
#2

Sök på malfjäril fälla fick upp flera olika alternativ. Jag hade tömt där dom är tvättat så hög temperatur man kan och städat väl. Samt köpt insäktsmedel spraya väl och hållt stället stängt. Sen gjort om proceduren efter några dagar. Ciderträ ska vara effektivt håller länge även oljan som 1 tar upp.