lacka eller olja ekparkett?
Hej!
Har precis köpt bostadsrätt och försöker renovera. Har en ganska gammal ekparkett i vardagsrummet som ser lite småtrist ut.
Tänkte om an kunde fräscha upp den på något bra sätt. Skall man olja eller lacka? måste man slipa innan? Nån som har koll? har försökt googla men tyckte inte svaren va riktigt vad jag hade hoppats på.
Tack för hjälpen!
Linnéa
Kolla gärna in min blogg! http://thefatcheerleader.com
Instagram: @metnalized
Ja, du måste slipa innan om golvet är lackat.
Sedan vad du väljer att behandla golvet med beror på om du vill ha lite underhållsarbete men ofta, eller mycket och sällan.
Olja- behöver inte slipas sedan, men ska oljas om ofta och då ska möblerna kånkas ut.
Lack- måste slipas vid varje underhåll (massa städning) men håller länge.
Kolla hur mycket slipmån som finns kvar på golvet (det är ju bara en viss tjocklek), för är det inte mycket kvar skulle jag definitivt välja att olja istället.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus
tack.. vi sket i att göra något och tog in ett företag som fick slipa och lacka. Nu ser det ut som nytt igen :D
Kolla gärna in min blogg! http://thefatcheerleader.com
Instagram: @metnalized