Hemmet iFokus

Hemmet

Etikettbygga-och-renovera
Läst 3749 ggr
Tom
0

Flytta hus?

Är det någon som har erfaranhet av att flytta hus?

Jag funderar på att köpa ett hus som består av tre moduler som vardera är ungefär 4 x 11 m och sätta upp på min tomt.

  Tom

AndersE
0
#1

Ingen erfarenhet, men jag har läst några artiklar om det genom åren. Minns t.o.m. en Norrlandsfamilj som skulle flytta till Stockhlm. De fick så såligt betalt för sitt hus att de tog det med sig!

Jag gissar att du själv redan googlat, men:

Vi-i-Villa

Byggahus.se

Flyttahus.se

Sandra
0
#2

Har heller ingen erfarenhet av det. Men vad jag förstått så är det en hel del planering om huset är hyfsat brett. Alla vägar är ju inte så lämpade för att frakta stora hus på =) Går det att frakta de på trailers så är det nog ingen fara iof. Modulerna var ju inte så jättestora.

Men är du verkligen säker på att du vill ha det, så tycker jag att du ska ge det en chans.

Marcusjohnson717
0
#3

Jag hade hört av mig till en lastbilscentral eller transport firma som specialiserat sig på att flytta stora saker. De vet nog hur du ska gå till väga. Ingenting är omöjligt! Bert Karlsson flytta ju en ubåt från Lidköping till Skara Sommarland i 2 sektioner någon gång på 80-talet!

//Marcus

Sandra
0
#4

Tom… det finns en firma som heter flyttahus.se som flyttar hus… kolla med de =)

AndersE
0
#5

#4 Har du sett #1

Flört

Sandra
0
#6

Haha! Ja, nu… jag glömde läsa vilka länkar du satt in innan jag postade =) Skyller på att jag är sjuk ;P

Tom
0
#7

Tack för alla svar och länkar. Jag var i första hand ute efter egna erfarenheter av husflyttar eftersom jag vill göra det själv. Jag är ju snickare och tycker inte att det borde vara så speciellt svårt att göra det själv. Men andras egna erfarenheter brukar underlätta en del.

Att bara ringa en firma som flyttar huset och skickar en faktura är i det läget inte så intressant. Ett av projektets mål var att kapa så många kostnader som möjligt för att göra själva utmaningen större :-)

AndersE
0
#8

#7 Jag gissar att det ingår många delar som var och en rymmer sina utmaningar.

  • Normalt ska kanske ett hus delas upp i mindre bitar. Fast du verkar ha det i färdiga moduler?
  • Sedan är det väl själva lyftet, transporten och avlastningen.
  • Samt slutligen återmonterandet.

Det jag ofta funderat på är i vilken utsträckning ett hus är självbärande. Dvs kan man lyfta i enstak punkter eller måste man konstruera en hel ram/platta att låta huset vila på?

För 100 år sedan flyttades ett stort magasin av sten utanför Ängelholm. Vad jag hört byggde man en "järnvägsräls" de kilometrar det handlade om och rullade huset. Det låter ändå otroligt att man lyckades. Ett trähus har ju en viss rörelsetolerans. Men ett stenhus!

Tom
0
#9

#8, Jo visst är det häftigt att de kan! Jag har sett program på Discovery om hur de flyttade ett stort stenhus någonstans i USA. Det var mycket imponerande.

Om huset är av trä och välbyggt tror jag att det är relativt 'enkelt' att dela upp det i lagom stora bitar och staga upp dem med lite reglar och sedan lyfta dem på en trailer med en lyftrigg som har som en stor rektangulär stålram som gör att lyftpunkterna blir lodräta.

Vi får se hur det artar sig. Byråkratin är troligen det som stoppar projektet (som vanligt när det gäller Sverige…)

Anders 50
0
#10

Det har inget med din fråga att göra, men förr i tiden då husen byggdes av liggande timmer, gick husflyttningen till så att husen plockades ner bit för bit, och märktes. Sedan monterades det upp igen på den nya platsen. I början på 1800-talet då laga skifte infördes så flyttades en väldig massa byggnader i byarna.  Vid rivning av ett hus så togs timmerstommen tillvara och kunde användas till andra byggnader.

Här på gården finns flera byggnader som är byggda av gammalt återanvänt timmer, kanske återanvänt flera gånger. 

Åter till ämnet: Det flyttas ju en del hus då och då. De som jag vet om har flyttats hela. Taktegel plockas av och kanske fönstren. Huset har lyfts med domkrafter och stålbalkar skjutits in under och huset lyfts så att trailern kunnat backa in under och sedan sänks huset ner på trailern. Mindre hus har lyfts på med kraftig mobilkran. Sen behövs ju lite hjälp med färden på vägarna, men det är nog inte det största jobbet.

// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!

rakuLotta
0
#11

Vad är det för hus som du funderar på att köpa? Man blir ju lite nyfiken eftersom det verkar vara värt allt slit med att flytta detGlad

Har tyvärr inga tips att ge, men följer med spänning hur det hela fortlöper. Ta gärna kort och visa hur det gick om det blir av. Lycka till!

Tom
0
#12

#11, Vi har nu beslutat oss för att inte köpa det huset. Det blev för mycket extra jobb med att bygga om det som vi vill ha det och med byråkratin.

Tack i alla fall för era kommentarer!