
Hjälp..Vill inte riva vägg för att flytta kontakt.
Hoppas nån kan hjälpa mej..Jag ska byta en fasad och 2 fönster,ska sätta in större fönster,så man får in lite ljus..Nu till problemet!!
Jag har eluttag ovanför båda fönstrerna..Elen är inbyggd i väggarna..De gäller samma vägg..Vardagsrum och Kök..Har ingen aning hur elen är dragen :( Jag vill inte riva ner väggar för att fixa nytt..Tacksam för hjälp
Är det alltså så att uttagen sitter där de större fönstren kommer att vara?

De stämmer Nicklas
Kan ni inte bara se åt vilket håll sladdarna går när ni tar bort fönstren och flytta dem en bit i den riktningen?
pia69 det hus jag bor i och vet andra som är byggda på 70-talet där är det så att lysknapp och eluttag som sitter högre kommer från taket och går rakt ner till uttaget. El som sitter lägre ner kommer från golvet och går rakt upp. Nu finns det ju olika varianter beroende på vilket byggsätt som gällde när huset byggdes.
Men känner du nån elektriker som du kan be komma och mäta, annars kontakta en elfirma och fråga vad det kostar att dom kommer hem och mäter ut vart du har ledningarna för dom har ju små instrument som dom kollar med. Du kan ju samtidigt fråga om dom på ett ungefär kan säga kostnad för att flytta uttagen. För jag är osäker på om man idag själv får flytta eluttagen eller om dom räknas in i det som en elektriker måste göra.
.
#4: Jag är rätt säker på att flytt måste göras av elektriker.