Billiga butiker?
Hej
Jag ska flytta till en egen lägnehet den 1 /1 och sitter nu och försöker få ihopp de jag behöver billigt.
De mästa tar jag emot från familjen tar från killen och köper på loppis..
Men det är endå svårt att hitta allt så och jag undrar nu om ni har tipps på butiker som har billiga möbler och tillbehör.
Jag vill gärna ha en personlig stil och gillar retro inredning.
Har stor koll på IKEA men måste väll finnas andra sidor som säljer annat?
Det finns en secondhandsida för IKEA-möbler
Sorg är kärlek som blivit hemlös
Du kan ju även kolla in rensavinden.nu där skänks det bort saker gratis ofta mot avhämtning.

Blocket är alltid ett bra alternativ, speciellt om du gillar retro.
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
Jag gillar loppisar och åka på auktioner, ibland får man gämföra lite på blocket priser o loppisar så man inte köper mycket dyrare. Så mitt tips är åk lite på loppisar o kolla om det finns auktion i din närhet då o då :) Tyvärr ingen butik med fast sortement som ikea mf
Stadsmissionen, Human Bridge och Kupan/Röda korset kan vara värt att kolla. Tradera är bra om man vill köpa småsaker också.
Marre
www.youngtrendy.se - både roliga prylar och lite mer 'seriösa' produkter
En av mina favorit butiker för att få det lite roligare i hemmer är lagerhaus, inte så dyrt och dom har lite annorlunda saker :)
Nu kommer du tappa hakan, men jag säger de stora auktionshusen, ex bukowskis.
Där kan du köpa ex kvalitetsporslin jättebilligt. Jag köpte en 72 delars Arabia servis för 550 kr, med slagavgift osv landade det på 11 kr delen.
http://www.bukowskismarket.com/
Gå även in på annonser där priset är högt, ibland är det ingen som budat och då står det uppskattade värdet som pris.
Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus