Hemmet iFokus

Hemmet

Etikettinredning-och-design
Läst 2285 ggr
batski
0

Schyssta second hand i Sthlm?

Jag behöver tips på schyssta second hand-affärer i Sthlm. Bor i Rågsved, så det är ju en fördel om det finns såna som inte ligger alltför långt bort härifrån.

LenaR
0
#1

Du menar för möbler? Det vill jag också gärna ha tips om, så jag puttar upp din fråga.


En människa kan göra vad hon vill, men inte vilja vad hon vill.

FruThea
0
#2

Det finns ju bland annat en stor myrornas vid Ropsten. Men oftast tycker jag att de second hand butiker i Stockholm verkligen tar betalt. Åk ut på landet och man hittar verkligen fynd till liten summa!

batski
0
#3

Tack!

Åsa S
0
#4

Erikshjälpen har en ganska stor byggnad precis vid spånga station så det går hyfsat lätt ta sig dit kommunalt, har dock inte öppet alla dagar så kolla innan du åker. Bättre priser än i stan men visst på landet kan man ju hitta fynd. Har hittat köksstolar för typ 10kr st mera åt landet. Mina föräldrar bor i Bålsta och när man åker mot grönsö i enköpingstrakten så ligger en stor lada som är fylld med div loppisgrejer var där jag köpte stolarna, var dock några år sedan jag var där så jag kan inte garantera den ligger kvar.

beem
0
#5

Har inte Skärholmen en stor loppis. Om den är bra eller inte vet jag inte.


Sorg är kärlek som blivit hemlös