
Tillverka bricka
Någon som har någon ritning på en bricka? Jag har letat men hittar ingenting.
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/
Du menar material eller? Annars förstår jag inte för en bricka brukar vara rund, oval, fyrkantig eller liknande
/Maria

Jag vill göra en bricka i trä, gärna avlång eller fyrkantig om någon kan hitta en ritning 
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/
Jag försår fortfarande inte. Trög kanske
men en fyrkant är en fyrkant.
Är det inte bara att rita ut de mått du behöver? Eller tänker du dig en bricka med höga kanter runt?
/Maria

http://www.dekorativt.se/pub_images/medium/bricka_fika_sida_1695.jpg ungefär såhär hade jag tänkt :) En bricka med kanter och handtag, eller om de kanske hade vart snyggt med naturfärgat rep eller liknande.
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/

Det är väl bara att såga en fyrkant och spika på kanterna?
Hatar cancer och älskar vårlökar.
#5 Ungefär så ja…
/Maria

Jo, jag vet precis hur jag vill ha den, men de är materialet jag är osäker på och därav vill jag ha en beskrivning. Om inte ni vet vill säga?
De jag är osäker på är vilket material som är bäst som botten.
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/
4-6mm Björkplyfa till botten, styvt och tunnt. 4mm håller bra för en sån där liten yta på ca30x20.
Björk eller furu eller vad du nu vill ha för matrial är upp till dig, men ska du måla så föreslår jag björken.
Bästa är då att fräsa in ett 4mm spår i nederkant av sidor och gavlar ca 5mm från underkant, för att trä in plyfan i då du sätter ihop sidorna med gavlarna. hållbart och enkelt.
// Palten
// Paltfan
Ska du måla kan du använda MDF. Dött material som är ganska lättarbetat och saknar riktning.
Tom

Tack #8 och #9 för svar ! Ska ner och kolla vad dom har på byggfirman i stan och kolla vad som finns :)
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/

Varför köper du inte bara en?
Hatar cancer och älskar vårlökar.

#13 De finns inga i de stuket som jag vill ha, inte där jag har tittat i alla fall. Och så tycker jag att de är så kul att tillverka och skapa 
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/

Lite fel tid för loppisar, men annars brukar man kunna finna brickor där som man kan måla och göra fina.
Hatar cancer och älskar vårlökar.

Jag har kollat loppisar också men de finns inte mycket roligt på dom jag vart på.. Men jag gillar att greje själv också, då får man de man vill ha :D
Sandra
Besök gärna http://vitaunika.com/