Byta fönster, vad ska jag tänka på?
Här om dagen var Nordic Fönster här och mätte, så nu väntar vi på en offert från dom. Det är polska PVC komposit fönster, alltså plast. 10 års garanti. Hemsida
En granne har använt dom och var väldigt nöjda. Fönstren tycker jag ser jätte fina ut. Men fördommar fördommar…polskt och plast. Vad har ni för erfarenheter?
Har ni något annat billigare alternativ att rekomendera. Vi har 12fönster och 2dörrar och jag vill inte lägga 100 000:- på fönster när vi ska lägga om taket också.
Och vad ska man tänka på?
Jag har monterat några polska fönster och jag tror inte att de är sämre än några andra.
Tom

Intresserad av byggnadsvård som jag är så hur gammalt är huset?
Är ett fönsterbyte verkligen nödvändigt
Huset är byggt -77 och fönstren är inte skötta som dom borde. Min man är snickare och "anser" att det behövs. Vissa fönster är murkna i träet så det är nog dags skulle jag tro.
Vi satte in Plastfönster från Polen för tre år sen och ännu har vi inte haft några problem med dessa. Billigt var det oxå och vi monterade dessa själva.
Kramisar och nospussar Lotta, Geisha och Tilly 
En sak att tänka på är att man behöver inte ha öppningsbara fönster i alla rum - tänk igenom hur ni vill ha det.
Fönster som öppnas inåt är ingen hit - för att vädra måste man plocka bort allt på fönsterbrädan först.
Ett av fönstren hos oss går öppna så man kan torka mellan - men - när man gör det så öppnas det utåt - man når inte att torka. Hade fungerat bra om det varit i markplan men 1 trappa upp - nej det fungerar inte.Svårt att föklara hur jag menar.
Förstår inte hur de tänkte de tidigare ägarna av huset som bytte fönster här.
Sorg är kärlek som blivit hemlös
Sorgen är kärlekens pris
Nu har vi ett enplanshus så för oss spelar det ingen större roll. Dom fönster vi tittat på hos Nordic fönster är öppningsbara innåt. Men det var nåt annat som var så himla bra med dom som jag tänkte på. Kommer inte ihåg nu, men det var en sorts funktion. Nu har vi fått pris i alla fall och för 12 fönster och två dörrar skulle vi betala 32 000:- med montering 64 000:- Och det känns väldigt billigt! Men vi ska inte byta för ens nästa år så vi har lite tid på oss att fundera nu :-)
På arbetet får du väl göra Rotavdrag dessutom.
Sorg är kärlek som blivit hemlös
Sorgen är kärlekens pris
#7 Det är med rotavdraget inräknat "tyvärr" så billigare än så blir det nog inte.
#8 Då blir arbetskostnaden 64.000 för att byta 12 fönster och 2 dörrar? Låter dyrt.
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
#9 Nej, jag menar att montering OCH fönster kostar 64 000:- inkl rotavdraget.
Ja, men kostar fönsterna 32.000 som du skrev, så blir ju arbetskostnaden 32.000.
Och eftersom rotavdraget är 50 % på arbetskostnaden, så blir arbetskostnaden före rotavdraget 64.000.
(50% X 64.000 = 32.000.)
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
Ja ha, du menade så! Jag är lite trög så här på morgonen :-)
Måste kolla en gång till om rotavdraget verkligen är med i beräkningen!

// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
Antar att du får betala moms på de 51,2 som arbetet kostar.
Om timkostnaden för en snickare är 400 kr före moms så blir det 128 timmar som jobbet ska ta..(dela 51.200 med 400) eller 16 arbetsdagar för en man.
Låter väldigt mycket! För ett utlägg på 51.200 + moms får man mycket mer gjort av en hantverkare.
Rätta mig gärna om jag räknar galet…
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
Du har säkert rätt :-) Men efter som min man själv är snickare så kommer vi troligtvis byta dom själva. Så vi köper ju i så fall bara fönstren av dom.
Lycka till med fönsterbytet! 
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!