Hemmet iFokus

Hemmet

Etikettbygga-och-renovera
Läst 2400 ggr
Ola007
0

Återställnignstapet?

Någon som vet vad återställningnstapet kostar och ifall den är svår att sätta upp. Är den dyrare än vanlig tapet? Går den att sätta på vilket underlag som helst?

Mvh Ola

psson
0
#1

Har aldrig hört talas om det! Vad är det tapeten ska återställa? Jag har jobbat som målare en gång i världen och satt upp många tapeter, men nåt sånt använde vi oss aldrig av.

Låter intressant…

Ola007
0
#2

Även kallade renoveringtapet, den är till för att man inte skall behöva spackla så mycket.

Tom
0
#3

Det låter som en fibertapet?

Den är billig och enkel att sätta upp eftersom du inte behöver någon mönsterpassning. Men den gör inte väggen slät. Den täcker däremot borrhål och liknande. Spackling slipper du inte undan i vilket fall som helst.

  Tom

tedkarlsson
0
#4

Grannen satte upp sån i sitt hus från -20:talet nu när de renoverade. Det satt väl minst 10 olika tapeter på varann innan. De rev ner allt de kunde, slipade hjälpligt med maskin och satte upp renoveringstapet som de sen målade i en härlig grå färg. Blev perfekt! Syns kanske någon liten antydan till att det inte är helt slätt under på vissa ställen, men nästan överallt doldes det dåliga underarbetet..

Tänker köra med det i källaren när renoveringen kommer dit! :-)

AndersE
0
#5

Det är en tjoock tapet med något slags glasfiberväv. Handskar rekommenderas…

Du behöver inte spackla innan, men det finns ju gränser för vilka ojämnheter den klarar.

Den är rätt dyr (minns inte priset) men du får ett perfekt underlag för tapet eller målning. Jag har rollat mina väggar.

Kan man tapetsera kan man sätta upp "återställaren". Det krävs vävlim tror jag?

Den sätts kant-i-kant. Missar man blir skarven synlig, så den kan ev behöva spacklas.

Ola007
0
#6

Den var ganska lätt att sätta upp, ska tapetsera över den med vanlig tapet tänkte jag.

Ingen spakling, bara lite slipning. Rätt bra tycker jag.

Leica
0
#7

Emma på Hemfeber har testat nåt sådant och skrivit om det här!

/Linnea

[Anna-N]
0
#8

Ecos Återställare kostar ca 40 :-/m2. Lite använd av konsumenterna tycker jag men är super för de flesta jobbiga underlag.

Ola007
0
#9

Köpte en rulle Easy Cover, 1x10 meter för 270 kr, blir väl 27kr/m2.

Blir rätt dyrt till ett helt vardagsrum.