Hemmet iFokus

Hemmet

Läst 151 ggr
guldhjarta
1

Störande granne

Jag har flyttat in i en 1:a på bottenvåningen och har en uteplats.
Nu är det en granne som ställt ut utemöbler ungefär 3 meter från min lägenhet och har då full insyn i min lägenhet vilket är sjukt irriterande. Särskilt då det är mitt sovrum/vardagsrum. Att sitta på uteplatsen är inte särskilt kul då dom sitter och stirrar på mig. Är det ok att göra en egen uteplats på det här sättet?

Maria
1
#1

Hur menar du med att göra en egen uteplats?
Har varje lägenhet uteplatser eller är det bara din?

/Maria

guldhjarta
0
#2

Ja alltså min granne har gjort en egen uteplats på ett litet område 3 meter från min lägenhet. Dom bor på 3:e våningen och har ingen uteplats utan endast en balkong.

Sindri
4
#3

Har du en hyresrätt är det hyresvärden som avgör om de får vara där. Är det en bostadsrätt är det föreningen som avgör.
Du kan alltid klaga över att din rätt till privatliv kränks, men om det är en allmänning där så får ju vem som helst vara där, och kan se in till din uteplats och lägenhet.
Du kan alltid be att få ett plank eller annat som skyddar mot insyn.

Fridaaaa
1
#4

Hade sagt till hyresvärden. Men, troligen kommer de säga att du får sätta upp insynsskydd av något slag

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Maria
1
#5

Håller med övriga.
Prata med hyresvärden i första hand.

/Maria