
julen 2008
Hur ser det ut hemma hos er? Några bilder vore kul att se.
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
Det här kan väl kallas ordentligt julstök!

Vi renoverar köket så så här ser det faktiskt ut :)
#1
Det där kallar jag julstämning ;) Ska bli kul att se sen hur resultatet kommer att bli.
Här håller jag ju på att måla om vardagsrummet och folk kan inte förstå hur jag kan börja med det till jul!! Men för det första ska sambon jobba, jag firar julafton själv med sex hundar och ska ingenstans, och tiden finns ju nu i alla mellandagar så why not? 
Besök mig gärna på Ronias matte
Lite samma sak här. Många lediga dagar i jul - alltså tid att fixa!
#1 Hoppas ni behåller den fina vedspisen.
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
#4 - Absolut! Den är fullt fungerande så den blir allt kvar.

Är det ingen som har typ tomtar framme? Eller något juligt? Hur ser JULEN ut hemma hos er?
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
Här börjar vi med julen på tisdag. Då kläs granen och alla tomtar och annat julpynt tas fram.
Då kan jag bidra med bilder.
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
#1, haha, det var verkligen julstök med råge!
I år kom Åsa på den lysande idén att julpynta första advent. Vi ska ta bort detefter julafton. På det sättet får vi jul hemma samtidigt som den pågår runtomkring. Efter julafton är man ändå inte så road av mer jul. 
Vänliga hälsningar
Niklas
Ni gillar tomtar va?
Tyckte där var ett litet gäng framför TVn också.
Om man vänder ryggen åt köket och kikar åt rätt håll så kan man se vår enda juldekoration i år 

(Tomten står normalt sett inte mitt framför luckan - det var bara för dekorationens skull)

Jag kommer här med lite bilder då, nästan färdig…
Först granen
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo

Sen nischen i vardagsrummet med krubban tomtarna och änglarna
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo




och en till mörk bild. Det har nog hänt något med min kamera för den vill inte längra ta bra bilder.
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
Maria, du har verkligen känsla för detaljerna! Mysigt!

Tackar så mycket, i verkligheten är allt faktiskt mysigare, man ser mer än kameravinkel. Det tillhör att jag kastade massor av pynt som jag inte gillade och köpte några nya som jag riktigt gillade, allt från granpynt till tomtar och änglar. . Och allt behövde inte vara dyrt, vissa har jag fyndat på röda korset, andra har jag gett skjortan för. Jag har hittat en handsnidad krubba för en femma som jag vill visa som kuriosa. Den högsta figuren är knappt 2 cm. Det du. Jag uppskattar hantverksskicklighet.
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo

och en närbild, t o m skägget är naturtroget, på 2 mm.
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
Är den inte gjuten?
En femma annars för ett jobb som borde tagit några timmar att göra är nästan skamligt.
#13 Vilken mysig bild !
#14-22 Snyggt !
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!

#23 Den är handsnidad, Jag har för mig att balsaträd (?) ser så ut, iaf inte svenskt träslag. Det är väldigt lätt, taket är spikat från botten, och jag har jobbat med trä så mig kan inga gjutningar lura. Jag har gjort ett till foto med en penna så man bättre uppfattar proportionerna. Stjärnan har trillat ner från taket, den ska dit igen. Det står 533 skrivet på botten med mycket gammal skrivstil med bläckpenna. Jag köpte den på ett ställe som invandrare driver med begagnat. Först tyckte jag att den var ful, men sen ju mer jag tittar på den, desto mer gillar jag. Den är så liten så den nästan försvinner i skuggan av adventsljusstaken, men jag tycker nu att den är fantastisk.
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo

Jag har en till miniatyr, men här är Madonnans huvud 8 mm (från hakan utan gloria). Den är också handskuren, i alm tror jag, och står Gruyéres på den. Någon av er kanske vet om det är från Frankrike?
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
#21 Den där typen av krubbor brukar man kunna köpa i Tyrolen. De har massor av varianter och det är väldigt roligt att gå och titta på dem. Otroliga detaljer, varierande beroende på konstnären. Jag har haft en liknande, vet faktiskt inte om jag har den kvar eftersom juldekorationerna i år inte packats upp.
#24 - Tack

Ooh, hjacinter, det har jag glömt inhandla, vilken underbar doft. Jag älskar pärlor! Himla fint arrangemang. (ang. guds nåde så håller jag inte med men vill tacka i alla fall
)
Ha en fin dag med glädje o skratt, hälsn. Maria från Glas DeCo
Tack själv Maria….Det verkar som om vi gillar att pyssla till det..
