Flyttfirma
Ska flytta i början på februari, och letar förbrilt efter en bra flyttfirma.
Kommer flytta rätt långt, rättare sagt 105 mil. Så jag vet inte om jag ska leta efter en flyttfirma därifrån jag flyttar (Borås) eller dit jag ska flytta (Umeå). Eller mitt emellan?
Är det smartast att flytta vid månadsskiftet januari/februari, eller att ta det i mitten på månaden, har båda lägenheterna parallelt, så för mig spelar det ingen roll.
Hur skulle ni andra gjort?
// David
Ett hem utan katt är bara ett hus...
Tänkte också på en sak, vilka villkor finns idag för "speciell flytt", dvs. att kunna få en slant i bidrag för flytten? Eftersom det finns speciella skäl.
När jag flyttade ner hit så var det p.g.a. jobb, så då gick Ams in med en del. Nu är det inte riktigt samma anledning, men det finns anledningar.
// David
Ett hem utan katt är bara ett hus...

Ring runt till de olika firmorna och begär offert.
#2. Tack. Hade tänkt göra det, eller skicka mail till tänkbara. Frågan är, ska jag satsa på en flyttfirma här i Borås, eller i Umeå, eller någonstans mitt emellan? Eller spelar det ingen roll?
// David
Ett hem utan katt är bara ett hus...
Bara en teori: Troligen flyttar fler från Umeå med omnejd söderut än Boråsare norrut, så för att slippa köra tomma hem till norr så kanske du får en billig flytt.
Alltså bara en tanke…
// Anders...f.d. 890-3 .....och fortfarande batteridriven!
#4. Tack för tipset! Borde ju teoretiskt vara så, att någon Ume-bil är här nere, och ändå skulle gå tom hem. Ska kolla upp det.
Vet du om det finns några "nationella" flyttfirmor annars? Kungsholms vet jag är någon slags samordnare, men finns det fler?
// David
Ett hem utan katt är bara ett hus...