Sommar & Sol och allt annat

1500 kr mat en månad.

2018-05-18 12:32 #0 av: [90hey]

är 1500 kr nog för mat för en månad, en person? vad lever ni på cirka?

Anmäl
2018-05-18 12:37 #1 av: MonicaLagerquist

mellan 2500-3000 då är vi tre vuxna. Toapapper shampo och städmedel ingår i den summan.Alla måltider äts hemma.

S*Blå Katten Cornish Rex och La Permuppfödning.


Anmäl
2018-05-18 12:41 #2 av: Maria

För att hålla en låg budget så är det viktigt att laga all mat själv och att göra matlådor är en enorm vinst.

Jag tycker summan låter rimlig.

Jag tror vi hamnar runt 3500 i månaden och då räknar jag in kattmat, rengöringsmedel och liknande också.

Vi är två vuxna + 2 katter.

/Maria

 

Anmäl
2018-05-18 12:42 #3 av: MonicaLagerquist

Mina tre  katter kostar runt 350 kronor i mat per månad hunden runt 700

S*Blå Katten Cornish Rex och La Permuppfödning.


Anmäl
2018-05-18 12:52 #4 av: Calcifer

Absolut, allt ligger i vad man äter och hur man äter. Laga själv och göra storkok man delar upp i portioner och fryser in sparar mycket pengar. Sen att utnyttja de erbjudanden som finns hjälper såklart också.

"I think the problem with people like this is that
they're so stupid they have no idea how stupid they are."


Anmäl
2018-05-18 12:52 #5 av: Fridaaaa

Två vuxna samt en bebis: Ca 4000 kr för mat, hygien och blöjor :) 
Sedan tillkommer djuren

 Medarbetare: rexkaniner, Support.
Min vardagsblogg: Vardagsblogg 
Kicka gärna in Hjärta

Anmäl
2018-05-18 13:24 #6 av: Stallmima

Förra året (2017)  snittade jag en matkostnad på 1489,93:-/månad. Jag bokför alla utgifter och kan gå många år tillbaks för att se tex. prisutveckling på olika varor. Snålar inte men är ekonomisk och kollar extrapriser, lagar nästan allt i lunchväg men unnar mig att gå ut och äta ibland   Skämtar

Anmäl
2018-05-18 13:37 #7 av: tlover

Vi varierar mycket allt från 500:- för två vuxna till 3000:- för två vuxna och ett barn.

I snitt ligger vi nog på lite drygt 2000:- för två vuxna och ett barn men vi skulle kunnat gå längre om vi hade haft ork (men det har vi inte). Men jättemycket lägre går inte eftersom jag äter gluten och laktosfri mat och glutenfri kost är dyr.

Denna blogg kanske är bra inspiration den är uträknad på att man äter för 1200:- / månad https://undertian.com/om-2/

Glöm inte att rösta fram nästa månads tema inne på te ifokus
Vill du testa något nytt? testa provpåsar
Missa inte Te ifokus engelska lillasyster, Tea savvity

Anmäl
2018-05-18 14:02 #8 av: Katti

#7  

500:- för två vuxna... Hur i allsin dar bär ni er åt? Undrar framför allt när det gäller protein, för det kostar ju!

Sajtvärd på Kennel iFokus, medarbetare på BARF iFokus

Kennel Min Bästa Vän & Skullebo kaningård

Anmäl
2018-05-18 14:13 #9 av: tlover

#8 Typ det enda vi köpte var torkade bönor och mjölk (mjölken till en person), resten samlade eller odlade vi Glad

Glöm inte att rösta fram nästa månads tema inne på te ifokus
Vill du testa något nytt? testa provpåsar
Missa inte Te ifokus engelska lillasyster, Tea savvity

Anmäl
2018-05-18 14:40 #10 av: Zadeira

Jag ligger mellan 1500-2000 på en person för mat och hushållsprodukter, alltså¨tvättmedel, toalettpapper osv. Det behövs ju inte köpas varje månad så 1500 på enbart matkontot har aldrig varit problem för mig.


Anmäl
2018-05-20 21:08 #11 av: rumelle

Jag tror vi hamnar någonstans på 4000 kr/månad för två personer och tre marsvin; mat och hushållsprodukter. Och då vet jag att det finns en del som vi skulle kunna spara in på. Så du borde absolut kunna klara dig på 1500 kr i månaden. 

Anmäl
2018-05-21 07:40 #12 av: Thiah

#11 jag läste just 400kr och undrade hur i hela fridens namn ni lyckades med det... Haha

Vi gör av med alldeles för mycket per månad. Bor i Finland där magen känns väldigt dyr ( enligt någon undersökning jag läst var finska matkassen billigast i Norden men ingen jag känner tycker det stämmer).

Men köp mycket baljväxter och linser så drygar man ut grytor och såser på ett billigt och gott sätt.

Man behöver inte heller köpa dyra tvålar/ ansiktskrämer/ kroppsvård utan kan använda matsaker tex havregryn, kokosolja, honung mm.. så det blir billigare i långa loppet och man slipper elaka kemikalier.

En smula hänsyn och lite omtanke betyder så mycket. /Nalle Puh

Sajtvärd på Gravid.ifokus.se

Anmäl
2018-05-21 11:27 #13 av: Grace2009

För mig varierar månaderna en del, men jag brukar ligga mellan 1200kr och 1600kr i månaden för mig ensam. Har varit slarvig att bokföra ett tag nu så borde ta tag i det!

Anmäl
2018-05-25 01:51 #14 av: nevamisse

Vi lägger förmodligen alldeles för mycket på mat numera, med utemat då och då, för mycket godis/dricka mm samt att jag har slutat räkna på det. Jag gör alltid matlådor att ha med till jobbet. 

Men det går att leva på en ganska liten peng när man lagar all mat hemma och handlar smart och på erbjudanden. Jag brukar tänka att 2000kr är normalt för en person om man bor ensam (mat och hygien), men det går givetvis att lägga både mer och mindre beroende på vad man lagar.

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.