# liten vattenskada i badrum
Author: katay

Det har läckt vatten från kranen till toan och det har åkt ner på väggen och in mellan golvmatta och gammal plasttapet. Rev bort tapet och golv och där fanns spånskiva som var blöt på väggen max 50cm brett och 30cm högt. Jag kunde inte hitta någon missfärgning fukt av på golvet.

Antar att jag behöver ta bort toan för att få det torrt bakom den men räcker det att torka ut det eller måste jag riva väggen för att se hur det ser ut bakom?

Katay

## Comment 1
Author: charlie

Så det låg ingen fuktspärr mellan tapet/golv och spånskivan? Jag skulle misstänka att det i sådana fall kan ha letat sig in fukt i fogen mellan golvet och väggen, kanske skulle du kunna ta dit någon fackperson som kan inspektera skadan

## Comment 2
Author: katay

Jag får väl göra det... får också se hur det ser ut när jag lyckats få tag i någon som kan ta ner toaletten (den är vägghängd). Tack för svaret.

## Comment 3
Author: Tom

Är dte ett badrum eller är det en toalett bara? En toalett räknas inte som våtutrymme så där finns oftast inget fuktmembran.

  Tom
