# bubblar i rören
Author: lola_023

Det bubblar i diskhon när man spolar på toaletten, som är på övervåningen, köket är nere. Spolar man vatten i handfatet nere så bubblar det i toaletten nere. I tvättstugan rinner inte vattnet ner i golvbrunnen när man har vattenlåset i, men tar man bort det rinner vattnet ner fast då luktar det ju inte allt för gott. Hur ska man göra?

## Comment 1
Author: annia1

Hur man ska göra, beror lite på.

Det första jag skulle testa är att spola varmt vatten länge i den brunn som är sist. Och om jag förstår dig rätt så är det ev det i tvättstugan. Har du varmvattenkran vid den brunnen så sätt på kranen och låt det stå och rinna så länge det bara går. Ev hälla i lite såpa. Men du får ju stå vakt så att inte vattnet vänder och kommer tillbaka. Om du inte har en varmvattenskran vid den så ta det ställe som ligger nästa så att säga som har kran vid sig.

Göra om samma procedur flera dar och se om det släpper för att du har början till stopp råder det ju ingen tvekan om. Om du får det att släppa så spola sen igenom de andra ställen du har i huset? med varmt vatten. Börjar nerifrån och går uppåt.

Annars får du nog kontakta nån. Här där jag bor så kontaktar jag kommun och dom kommer och spolar ute i vägen. Om du får betala för det vet jag inte. Det kan skilja på olika kommuner, men här behöver jag inte betala om stoppet finns utanför min tomtgräns.

Om du hyr din bostad så kontakta hyresvärden så får den fixa det.

## Comment 2
Author: Lill-Kisse

Enbart varmt vatten räcker kanske inte.  
Använd flaskborste och rensa så långt ner i rören du kan med den. Spola som beskrivits ovan.  
Köp propplösare och häll i rören. Låt medlet verka och spola igen med så varmt vatten som möjligt.   
Observera att propplösare är starkt frätande, bubblar och skvätter lite. Använd plasthandskar, akta ögonen och håll barn och husdjur på avstånd.

## Comment 3
Author: annia1

Lill-Kisse du och jag gör tydligen olika bedömning av vad en ev stopp sitter. Läser jag ditt så verkar det som du tror att det sitter i rören inne i huset. Det tror inte jag. Utifrån det TS skriver så tror jag att stoppen sitter i stora röret under huset och det når man inte med flaskborste. Ev om man har ett långt rensband att man kan komma åt från sista brunnen inne i huset, men även det är tveksamt.

När det gäller propplösare så vet jag inte om såna är effektiva så långt bort som det kan bli tal om. Om propplösare ev kan vara effektivt så borde det i så fall hällas i sista golvbrunnen i första hand.

## Comment 4
Author: Lill-Kisse

#3 annia1. Du har säkert rätt i din bedömning om var stoppet faktiskt sitter. Det stör i alla fall inte att göra så gott man kan, dit man når manuellt. Troligen är det bra att kunna tala om att man provat allt, när det blir dags att ringa renhållningsverkets slamsugare för en rejäl genomgång.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Det verkar som om du behöver en spolbil som kan spola rent ledningarna under huset. Äger du huset så äger du även va-ledningarna inom fastigheten. Det troligaste är ett begynnande stopp i dina ledningar. Du kan förstås kolla med grannarna om de upplever samma sak.

Du kan försäkerhets skull ringa din kommun om de har kolla på hur bra va-ledningarna är i gatan, men de kommer säkert att hänvisa dig till att spola dina ledningar först.

Vill du fortsätta spola med varmvatten så fungerar diskmedel också bra. Tänk påatt förebygga avloppsstopp i fortsättningen, tex genom att torka ur stekpannan med hushållspapper, innan du diskar den. Jag antar att du rengjort alla golvbrunnar och vattenlås.

## Comment 6
Author: annia1

Torahzen vet inte om du missuppfattade det jag skrev. Jag menade bara att spola ordentligt med varmvatten tills man fått stoppen att släppa.

...

Sen allmänt. Jag tror inte att tex rengöring av stekpanna är boven idagens samhälle till att man får stopp. Inte ens kommunens ledningar utan största boven ligger nog i hur vi idag använder mindre vatten.

Förut badade man. Sen gick man över till duscha. Sen skulle man börja spara vatten så man blötte ner sig, stängde av vattnet medan man tvålade in sig och sen satte på vatten igen. Lika när man tvättar håret. Och förut så använde man en vanlig tvål som för det mesta löddra upp sig helt. Duschtvål är flytande och mer fet eller geggi eller vad jag ska använda för ord som kan ställa till det i avloppen.

Tittar man på toaletten. Om man köper en ny toa så blir den sån som har två olika knappar. En med mindre vattenmängd en med normal. Och idag börjar det ju komma mer och mer toa-papper som har tre lager, men man tar lika lång bit så det blir mer papper man spolar ner. Även papperskvaliten i sig kan ställa till det för inte säkert att den löser upp sig lika bra i vatten som det gjorde förut.

I köket. Förut så fyllde man diskhon med vatten och hade kranen rinnande som man sköljde under. Idag fyller man kanske halva diskhon och lägger disk på hög och sätter på vatten emellanåt och sköljer. En annan sak i köket. Vi källsorterar idag så olika förpackningar sköljs ur så mer matrester sköljs ner i avloppet. Också dagens diskmaskiner är mer vattensnåla än dom var förut.

Tvättstuga. Förut så tog en tvättmaskin samma mängd vatten oavsett hur mycket man hade stoppat i den. Idag så har de flesta program så att maskinen tar in vattenmängd efter hur mycket man stoppat i den.

Jo sen en annan faktor som också spelar in. Har man haft barn och dom flyttat hemifrån så blir det per automatik mindre vatten som går ner i avloppet eftersom det är färre personer i hushållet.

Avloppsrören som ligger i backen har för äldre bebyggelse dimisionerats för att ta emot den mängd vatten vi använde förut. Och när vi nu använder mindre så blir det fortare stopp. Så tror det är många flera idag som får stopp i avloppen än det var förut.

Så bor man i äldre hus så för att förebygga stopp är nog att försöka använda mer vatten.

En sak man kan kolla utomhus. Har man lite koll på hur ledningen bör gå från huset ut till vägen så titta om man har träd eller större buskage som sitter rakt ovanför ledning för då kan det växt ner rötter i avloppsröret.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ja, det är många faktorer som spelar roll. Vi släpper ut mer "klet" matrester, tvättmedelsrester, flytande tvål, mer matolja.

Ledningarna är ofta dimensionerade för större mängder vatten och vid mindre vattenmängder stannar "kletet" lättare kvar. Ledningarnas lutning spelar också roll.

Det spelar faktiskt roll att torka ur stekpannan och ta hand om matolja från fritering och wok. Det märks i kommunens ledningar.

## Comment 8
Author: annia1

Som sagt allt vi spolar ner spelar roll. Vad som är största boven beror på vart stoppen sitter. Sitter den i köket så oftats beror det på matrester och olja/smör. Men under huset så är största boven för det mesta vattenmängden eller att det blivit nåt fel på/i själva ledningen.

Jag har själv haft problem med avloppet och fått in vatten i källaren två gånger och olja/smör/fett var inte boven då jag inte använt det åtminstone väldigt sällan. Utan för min del var det vattenmängden.

Jag har själv bytt ut ledningen på min tomt dock bara till annat matriel och kommunen har lagt in insticksrör i avloppet ute i gatan för att ta ner dimensionen där. Sen har inte jag haft problem fast jag inte ändrat på nå andra vanor.

Visst även lutningen spelar roll. Nu vet jag inte siffror men det är inte många cm:s lutning från hus till gatan En annan sak som också spelar roll är hur högt upp på kommunens rör det egna går på. Ju högre upp desto mer vatten krävs för att det ska skjutsas iväg ordentligt. Även vilken vinkel det egna röret går på kommunens.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Ja, det är en hel del som ska stämma, både då rören anlades och många, många år framåt.

## Comment 10
Author: AusaBausa

Vi har emellanåt stopp i vår toalett som ngn skrev innan spolar för lite vatten mot vad våra gamla lednignar behöver(får alltid trycka in spolknappen så allt vatten tagit slut) MEN om ungarna glömemr det blir det direkt stopp...

VAd vi brukar göra då är att ta en 10 liters spann o ösa snappt i toastolen för att sen ösa ngr till...det brukar släppa då..
