# Vedpanna
Author: plutopellis

Hejsan! Hoppas jag är i rätt forum. Vi är relativt nyinflyttade i vårt vedeldade hus och har aldrig varit i kontakt med vedeldning innan. Nu har vi en spricka i bottenplattan på i den delen man eldar. Vart vänder man sig? Vi har en värmebaronen och bor i Halmstad. Försökte googla men visste inte vad jag skulle skriva i sökfältet. Om jag är i fel forum kanske ni kan visa mig rätt?? Med vänlig hälsning, Pernilla

## Comment 1
Author: plutopellis

Överskriften ska vara vedpanna, dumma mobil! :/

## Comment 2
Author: DesK

Ta kontakt med sotaren, så kan han/hon ge dig råd hur du ska göra. Du kan också ta kontakt med företaget som har tillverkat din vedpanna, de bör kunna svara på vad du ska göra.

## Comment 3
Author: plutopellis

Ah, kan sotaren sånt? Ska kolla upp detta, tack så jättemycket för svaret ![Glad](http://hemmet.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: DesK

Japp! Utöver att sotarn sotar skorstenen mm så är han/hon skyldig att upplysa om pannan behöver förbättras /justeras.

## Comment 5
Author: plutopellis

Åh, ja det är en hel vetenskap det här för en total nybörjare ![Glad](http://hemmet.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
