# Bra granne - NOT!
Author: Staffan

Det är ju precis en sådan här lapp som man önskar hitta i tvättstugan. Det skulle kännas tryggt... :)

## Comment 1
Author: Linnea

Öh.. Skaffa bättre bur eller vad man nu har spindlar i... Ett hett tips annars: Skaffa inga djur!

Det är en sån lapp man inte vill hitta.. vågar man tvätta?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ha ha, den var ju jätterolig!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Gösses ![Förvånad](http://hemmet.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") giftig spindel lös någon stanns i eran fastighet ![Tyst](http://hemmet.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst") Och ägaren ber alla stampa ihjäl henne.... jo tjena vilken bra ägare. Att hon inte försökt hitta annat bättre hem till spindeln är ju urkorkat när man ändå är less på den o ja man kanske ska skaffa bättre terarium om man har en den ofta rymmer ifrån ändå. Skicken slarvig o dålig ägare!

## Comment 4
Author: mariatingsund

Jag måste nog tro att det var bara ett skämt.

## Comment 5
Author: Gasoline

Jag håller med #4, jag tror att det där är ett skämt eftersom man ska trampa ihjäl den ;) Lappen ser inte så allvarligt menad ut. ;)

Någon som kanske vill ha tvättstugan för sig själv? Haha =)

## Comment 6
Author: Rafflan

Ändå ganska elakt om det nu är ett skämt för då vet man ju inte hur det igentligen är :S

Tyvärr händer det lätt att även terrarie djur rymmar, har du dock giftiga djur har du lag på hur terrariet ska se ut osv för att det ska vara säkert ;)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

5 kanske ska ta o skriva att varning tror min spindel är lös i tvättstugan för att få tvätta i fred ![Flört](http://hemmet.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: velepa1986

Låter som de är ett skämt, men inget roligt skämt att skämta om sånna här [äckelspindlar!!](http://www.google.se/images?q=latrodectus+mactans&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sv-SE:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=sv&tab=wi&biw=1685&bih=657)

## Comment 9
Author: Tom

Hehe, kul skämt!

Svarta änkan är väl inte den första spindeln man har i bur direkt. Den är pytteliten och ganska giftig (en av hundra bitna dör).

Tom

## Comment 10
Author: Gasoline

#7 Ja, varför inte ;)
