# ersättning för nedgrävning av elkablar
Author: lisette

e-on håller som bäst på med förberedelserna till att gräva ner elkablarna i vår by, kanonbra tycker jag eftersom vi ofta har strömavbrott!

det finns en transformator på vår fastighet och ett servitut på kraftledningarna. e-on fick inte ställa sin nya elstation på stället de sett ut hos grannen och vi erbjöd därför att de kunde ställa den hos oss istället.

vi har ca 1 ha tomt/mark, på större delen går mina hästar under vinterhalvåret. där kommer de att gräva ca 160 meter och det ska vi få ca 600:- för, för själva stationen får vi 4200:-, det finns även ett tillägg på 717:- för att vi frivilligt upplät lite tomt åt dem. elstationen är inte större än ca 6-7 kvm och kommer att stå vid baksidan av vårt stall, nere i en hörna. totalt får vi ersättning på 5499:- som en engångssumma. inget alls årligen.

vi har lite planer att bygga ut vedbod/förvaring på kortsidan av stallet och ovanpå där bygga en altan. vi kommer då att se elstationen från altanen, inte så trevligt. men det var det bästa stället att ställa stationen på.

jag tycker att ersättningen är på tok för låg! stationen är ju något som kommer att stå där alltid, kommer att påverka våran "utsikt" från altanen. blev faktiskt väldigt förvånad när jag såg summan. stationen står i vår trädgård och inte på åkermark som det är angivet i papperna från e-on. tilläggas bör att från altanen har vi utsikt över en bäck, hagarna och sedan skog, i nämnd ordning. det är väldigt vackert där ute!

vad bör en skälig ersättning vara för detta ingrepp på vår fastighet? borde det inte vara någon årlig ersättning för detta? det kommer ju säkert att påverka ev försäljning av vårt ställe.

## Comment 1
Author: Tom

Tyvärr är det så de arbetar. Jag blev tvingad att upplåta mark åt Fortum på min tomt. De byggde en transformatorstation som är ungefär stor som en friggebod. Eftersom vi bara har en normal tomt mitt inne i Täby tar den upp en del plats och skymmer sikten mot en park som är precis bakom. Markvärdet var ungefär 70 000 kronor och skadan av att vi inte längre har samma direktkontakt med parken borde vara betydligt mer.

Vi fick en engångssumma på ungefär 10 000 kronor inklusive allt. De gjorde bedömningen att marken inte var värd mer och att skadan vi led inta var större. Deras utgångsbud var hälften.

Jag drev det så långt det gick men det blev i alla fall inte mer.

Jag vet att deras advokatkostnader med råge översteg ersättningen de gav mig. Så det är helt uppenbart att det är mer värt för dem att bråka än att ge motsvarande ersättning för mark som de stjäl.

Men jag råder dig att bråka i alla fall. Om tillräckligt många gör det kan det bli ändring.

Lycka till!

Tom

## Comment 2
Author: Anders 50

Tror att det är kört! Har ni gett tillstånd att de får placera den där så är det inte mycket att göra. Och ersättningsfrågan skulle ni löst innan de fick tillstånd.

Om du är medlem i LRF så har de folk som är experter på detta och lämnar hjälp.

Elbolagen är inte lätta att stoppa, de tvingar sig fram genom expropiering av marken, och då riskerar man att få ännu mindre i ersättning.

Sen vet jag många här i trakterna som gärna ville ha en transformatorstation i trädgården bara de fick elledningarna nergrävda så det blir säker elleverans även om det stormar.

## Comment 3
Author: lisette

#1 med tanke på vad som står i #2 så undrar jag om ni gav tillstånd till bygget innan ni visste ersättningen?

#2 vi visste ju inte ersättningen innan vi gav tillstånd, han var inte säker på hur mycket det skulle bli.

## Comment 4
Author: Tom

Vi hade ingen chans att godkänna eller inte eftersom det var kommunen som bestämde att vi skulle upplåta marken till Fortum.
