# Gräva upp rötter
Author: Tom

Idag provade jag hur min traktorgrävare klarade av att dra upp rotsystemet på ett träd jag fällde.![Fordson Power Major](http://hemmet.ifokus.se/Sites/cf629314-8fb2-4fab-a55d-66a88f781c76/Traktor.jpg)

Trädet var drygt 30 centimeter i diameter nere vid roten. Jag hade lämnat ungfär en halvmeter av trädet när jag kapade det för att jag skulle få lite hävarm.

Jag siktade in skopan runt stammen och drog till. Hela rotsystemet lossnade från marken och efter några omtag med skopan fick jag upp hela rotsystemet. Det var en sådan otroligt tillfredställande känsla att slita upp rötterna på det viset. Kraften i grävaren är helt makalös!![Uppryckt rotsystem](http://hemmet.ifokus.se/Sites/cf629314-8fb2-4fab-a55d-66a88f781c76/Rotsystem.jpg)

Jag har precis köpt grävaren så jag har knappt hunnit prova den. Vill ni ha riktigt kul någon gång så är det bara att skaffa er en grävmaskin och sätta igång och slita upp rötter ;-)

Av: Tom
-------

*   [Personlig sida](javascript:void top.ShowProfile('Tom'))
*   [Kontakta](javascript:void top.ShowProfile('Tom', 'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2005-07-28

## Comment 1
Author: Niklas

Det måste jag prova någon gång. Hur mycket klarar den att lyfta när skopan är längst ifrån "kroppen", innan den tippar över?

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 2
Author: Tom

Jag vet inte men med stödbenen nere verkar det som att själva hydraliken säger ifrån innan den tippar.

 Tom

## Comment 3
Author: lilleman99

Man kanske kan hyra en sån ifall man behöver dra upp trädrötter, eller ?

## Comment 4
Author: Tom

Tveksamt om de hyr ut dem utan att du har de utbildningar som krävs för att få köra den. Men du kan ju alltid fråga. Alternativet är att hyra en med förare.

  Tom
