# Någon som testat?
Author: [Borttaget]

Undrar om symaskinen TRÅCKLA (559 kr) på Ikea är nått att ha?

motivera med en kort recention..

## Comment 1
Author: Susanne

Valde Nej fast jag inte provat den. Detta pga att jag inte litar på att Ikea tillverkar maskiner med kvalitet.

Susanne ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 2
Author: Tom

Susanne, vad grundar du det på?

Ikea har till exempel samarbete med Whirlpool i sina vitvaror och de är bra. Speciellt med tanke på vad de kostar.

Jag vet inget annat företag som håller högre kvalitet för pengarna än Ikea om man ser till hela produktlinjen. Deras kök till exempel är ett av de bättre även om man bortser från pris. Jag har byggt och monterat många kök av olika märken så lite erfarenhet har jag...

Tom

## Comment 3
Author: Susanne

#2  
Vill poängtera att nedan är min personliga åsikt och att andra mycket väl kan ha annan erfarenhet.  
  
Jag syr en uppsättning gardiner till alla fönster varje år, lägger upp något enstaka par byxor och lagar ett och annat hål.  
Har provat en mängd symaskiner under åren och ingen av de billigare maskinerna har hållit särskillt länge.  
Det fel jag stött på med de billigare maskinerna är att de efter 6-12 månader blivit sneda i armen som håller nålen vilket i sin tur gör att nålen träffar spolhållaren på fel sätt och förstör det man syr.   
Att lämna in maskinen på lagning gör egentligen inget men då finns två alternativ, inget av dem är riktigt bra.  
Att vänta de veckor det tar att laga maskinen innan jag kan sy färdigt (jag syr inget i god tid innan det ska användas) eller att ringa mamma som har en fungerande maskin (vilket betyder en hel dags resande).  
Man behöver för den skull inte köpa en dyr maskin men Bernina t ex. har robusta maskiner varav några till en billigare peng. Har man dessutom möjlighet att åka på någon symässa kan man hitta riktigt bra maskiner och särskillt sista timmarna sista dagen då mässutställarna inte vill släpa med sig allt hem igen.

Är för övrigt inte alls förtjust i Ikeas saker. Missförstå mig rätt, jag har Ikea i halva huset men det är möbler som jag iskallt räknar med att få byta ut efter ett år då kvaliteten på t ex. skruvar och andra fästanordningar inte är den bästa.  
Whirlpool använde jag då jag var ensamstående med två barn för att min ekonomi inte tillät mer men nu när jag har det bättre ekonomiskt använder jag andra märken som (i min fantasi) har bättre kvalitet.

Susanne ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 4
Author: Linda72

Min väninna köpte en symaskin på Ikea för några år sedan , jag vet ej var det var för märke.Jag vet att hon var mycket nöjd med den maskinen för det var ett bra pris och inte alls något ihop plock bara för den var köpt på Ikea.

## Comment 5
Author: Tom

#3, Jag förstår. Jag skriver inte att Ikea har den bästa kvaliten utan jag skriver att Ikea har den bästa kvaliten om man ser till vad det kostar. Det finns alltså inget märke som har bättre kvalitet för samma pengar (som jag har hittat hittills).

Sen tycker jag att det är fascinerande att du lyckas slita ut dina möbler från Ikea på ett år. Bor du i ett zoo? ;-)

  Tom

## Comment 6
Author: storAnnette

Jag har inte heller provat men tror att kvalitén är tillräckligt bra för den som syr lite,nån gardin eller så.

Själv syr jag mycket och behöver robustare saker.

## Comment 7
Author: Niklas

#0: Jag svarade också nej, eftersom jag inte har en aning, men jag ville läsa tråden. Du kanske skulle ha haft ett alternativ för dem som inte vet.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 8
Author: Susanne

#5  
He he\*nej, inget zoo även om man undrar ibland.  
Det är själva fästena som pajjar. Väldigt underligt med tanke på att vi är smala och ytterst sällan inte kan uppföra oss \*hehe\*

Susanne ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

**#8** då borde ni nog skruva åt hårdare. hela vårt hem består typ av ikea möbler och våra grejer har inte fallit i bitar ännu. trots att vi inte uppför oss ;) skruva åt om ni märker att det börjar kännas ostabilt så håller de flesta grejerna i många år.

## Comment 10
Author: Susanne

#9  
Allt är åtskruvat ordentligt från början och skruvas åt igen en/ett par ggr/år.  
Det är helt enkelt så att det går troll i alla de saker vi köper från Ikea. Alla andra möbler är äldre och det finns inga fel eller trasiga fästen/skruvar/muttrar på dem...fascinerande! MEN inte gråter jag för det, omväxling förnöjer trots att det gräver hål i plånboken.

NEJ, jag skärper mig...Åter till #0 och grundfrågan som är viktigast i denna länk.

Susanne ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 11
Author: AndersE

Synd att man måste svara om man inte provat eller vet något om maskinen. Jag svarade "Nej", men jag tror inte det är något större fel på maskinen.

Jag resonerar ungefär som Tom redan gjort...

(Jag har IKEA-möbler som är snart 30 år gammal, varit med om ett tio-tal flyttar och gör god tjänst ännu. Jag har fyra barn...)

## Comment 12
Author: parsley

Syr man inte mycket så tror jag att en begagnad maskin av känt märke är ett bättre val än en ny billig maskin. Syr man inte kläder utan bara gardiner och lite till heminredning så klarar man sig t o m med en maskin som bara syr raksöm, t ex en gammal grön Husqvarna, som fö har rykte om sig att vara outslitlig. Själv syr jag på en gammal Bernina från ca 1960, en maskin med mycket hög kvalitet. Gamla symaskiner har ofta detaljer av metall där nya maskiner istället har plastdetaljer. Dessutom kan man ofta lösa problem med de gamla maskinerna själv utan att lämna in dem. Är du ändå intresserad av en ny symaskin besök en återförsäljare och jämför olika maskiner där.

## Comment 13
Author: parsley

För att fortsätta prata symaskiner så hänger pris och kvalitet till viss del ihop. Jag skriver till viss del eftersom det finns ett märkestänkande även inom symaskinsvärlden och det är på gränsen till omöjligt att hålla reda på vilket företag som köpt upp vilket och vilka delar som faktiskt finns i vilken maskin. Jämför man t ex inköp av dammsugare och inköp av symaskiner så är de flesta införstådda med att en dammsugare för 2000 kr är bättre än en för 500 kr. När den billiga dammsugaren är slut så kanske den dyrare fortfarande fungerar och har ett andrahandsvärde, samtidigt som den varit bättre att använda.

## Comment 14
Author: Amiechan

Jag svarade nej - inte för att jag vet hur bra IKEA-symaskinen är egentligen... men en bra symaskin gör arbetet lättare, och är det lättare så är det roligare och är det roligare upptäcker man hur mycket mer man kan göra själv **:)**

Vet man exakt vad man gör nu (raksöm till gardiner och **aldrig** uppläggning av ett par jeans) och inte har nån längtan efter att göra något annat är den säkert ok.

## Comment 15
Author: Friida

Jag har faktiskt en sådan ikea symaskin, tyvärr inte uppackad ur lådan ännu![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) jag tror på ikea grejer! Nu är mina sykunskaper ganska minimala, så jag tänkte att det är bra med en billig för att kolla om jag gillar / har tid att sy gardiner och liknande enkla projekt. Men #14 kan man inte sy upp jeans? Ja ja då får jag fortsätta att vika upp dem...eller köpa rätt storlek ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 16
Author: Amiechan

Nja, jeans är ju lite jobbiga eftersom de blir så tjocka lager av kraftigt tyg. Är då inte symaskinen råstark går det åt skogen. Och råstyrka brukar inte nya billiga maskiner satsa på tyvärr.

## Comment 17
Author: mariatingsund

Jag har inte heller erfarenhet av ikea symaskinen, och var inget tillval att svara vet ej. Vill man läsa tråden, så måste man ta ja eller nej. Varför ville jag läsa tråden? Jo, jag har haft en gammal maskin jag var jättenöjd med i minst 15 år, ända tills motorn brann upp. Sen köpte jag en enkel gammal maskin, delvis för att jag tycker det är onödigt att ha en massa funktion man aldrig använder, men också för att just dessa onödiga funktioner  kan göra att till slut kollapsar maskinen. Jag har inte blivit vän med DEN maskinen, men jag har bytesrätt så jag ska nog byta upp mig till en starkare och rejälare, det ska vara som #12  skriver, robust, pålitlig och hanterbar (kunna rätta  felen själv). Har ni tips på flera sådana märken, skriv gärna det.

## Comment 18
Author: AlbaStiffler

Min chef köpte en Ikea-maskin och dömde ut den som för klen. Dock var den perfekt om man vill låta ungarna ha en symaskin att "leka" med och sy enklare saker. Som ni andra säger, raksöm på tunna tyg verkar ok.

\*behöver en symaskin men vill inte betala en förmögenhet för det\*

## Comment 19
Author: Solveig

Jag har min mammas gamla gröna Husqvarna automatic sen 1956... Går som en klocka med lite service då och då.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Jag syr väldigt mycket och jag tycker att man kan kosta på sig en symaskin som syr mer än raksöm och zickzack. Om man vill ha en maskin som är robust och hållbar kan man hellre köpa en begagnad Husqvarna. Har en sån själv och den är guld, precis som #19 skriver så är det en Husqvarna Automatic. Ska jag köpa en ny maskin lägger jag helst pengarna på en overlock. Skulle inte köpa IKEA för jag vill ha en maskin jag kan lita på. Tycker den känns plastig och låg kvalitét, men så har jag sytt på otaliga maskiner och vet verkligen vad jag vill ha hos en maskin.  
  
Om man bara är ute efter att kunna fålla och sy knapphål tror jag den kan vara ett bra köp. Vill man sy på ett mer avancerat vis tror jag man ska lägga ut åtminstone en tusenlapp till.

## Comment 21
Author: bnoffan

#18 Det ska finnas ett företag som rear ut symaskiner på blocket när de får in nya sortiment. En kompis hittade en overlockmaskin för 900:-! Hade kostat närmare 4000:- innan.

Jag tror mer på att hitta begagnade istället för att köpa billigaste maskinen. Jag har en gammal husqvarna(vinröd) som jag har tagit efter mamma. Den funkar superbra och av det jag hört är denna en favorit hos många.

## Comment 22
Author: Madde

Önskar det hade funnits ett annat alternativ som, vill bara läsa tråden. För nu röstade jag NEJ. utan att ens ha en aning om hur den fungerar.

Ville som sagt bara läsa tråden.

## Comment 23
Author: Believer

säger som #22..

## Comment 24
Author: bnoffan

EDIT #21 Menade Tradera...
