# Vad tycker du om att dammsuga?
Author: Niklas

Det här är en djupt **seriös och vetenskaplig** insamling av data i syfte att undersöka människans relation till maskinen, eller mer specifikt till mänsklighetens otvetydigt största innovation: Den elektrondrivna dammsugaren! 

Allt sedan de tidlösa jordgolven ersattes av modestyrda golvklädnader som linoleum och parkett, har damm, Legobitar och matrester varit en ovälkommen men också oundviklig syn utmed, vad som senare blev, folkhemmens väggar. Detta fram till 1912, då AB Lux fick patent på en flyttbar dammsugare med den ringa gravitationen 14 kilogram per stycket. 

Upp har sedan dess sugits såväl damm och pusselbitar, som jordgolvsrester och strumpor. Detta mänsklighetens uppvaknande har dock, ehuru konstigt det kan förefalla, inte enkom tillfört njutning till rasen homo sapiens. 

Detta tar oss raskt till centrum av den förevarande studien. Ni anmodas härmed vänligast, och skyndsamt, avlägga er, med hedern som insats, röst, på det vis som bäst överensstämmer med er innerliga övertygelse visavi tidigare nämnda uppfinning.

## Comment 1
Author: johan

Robotdammsugare for the win!

## Comment 2
Author: sp0ngeb0b

Jag älskar att dammsuga! Tycker det är roligt på något sätt. Speciellt om det finns mycket att dammsuga upp, så det passar perfekt att ha pälsdjur som hårar ner överallt :D

## Comment 3
Author: Pyttelite

#2: Gör du hembesök?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Haha! Ja, som jag skrev i min tråd så älskar jag numera att dammsuga sedan jag fick min nya Electrolux skaftdammsugare i måndags! 

Hade frågan kommit innan dess hade jag svarat att jag avskyr att dammsuga. Men eftersom ingen annan i hushållet gjorde det fick man ju bita ihop. Visserligen har jag alltid tyckt om att dammsuga i hallen där det ligger massa sand och annat skräp, det låter så härligt när det sugs upp!😄

(EDIT: kvinna, tycker om att dammsuga)

## Comment 5
Author: TatsuOni

Jag tycker att det är tråkigt att dammsuga 😅 Här hemma så dammsuger sambon och jag torkar golven. Men på jobbet så är den här städerskan så illa tvungen att dammsuga 😝

## Comment 6
Author: sp0ngeb0b

#3 Haha, kanske borde starta företag inom dammsugning. Har faktiskt jobbat som städare en period, vi var två personer i varje hus och jag paxade alltid att dammsuga.

## Comment 7
Author: oh-la

Så fort övervåningen är färdigrenoverad blir det en robot... Finns så mycket jag hellre gör än dammsuger.

## Comment 8
Author: Surpan

Jag hatar att dammsuga. Jag hatar ljudet, jag hatar att den är tung, att sätta i och ur sladden mellan rummen, att stuva ut och in den i ett städskåp....

## Comment 9
Author: Niklas

Intressant att just nu är hälften av alla svarande kvinnor som inte tycker om att dammsuga. Om det håller i sig var min fördom om dammsugning riktig. 🙂

## Comment 10
Author: Lillyrod

Jag har inget emot att dammsuga. Inte sen jag köpte nytt ultralätt munstycke. Är nog mest kvinna : )

## Comment 11
Author: Maleficum

Jag hatar att dammsuga, för det första eftersom dammsugaren ofta låter massor och jag är ljudkänslig (även om min dammsugare var en av de tystaste på marknaden när jag köpte den) och sen för det känns som man måste byta påse hela tiden! Hjälper nog inte att jag har en långhårig kanin som drar runt hö och annat skräp överallt som fastnar i dammsugarmunstycket hela tiden och jag har mattor över allt som är jobbiga att dammsuga. 

Blir oftare att jag tar fram sopborsten och skyffeln och sopar upp det värsta så dammsugningen sker väldigt sällan här hemma.

## Comment 12
Author: Tom

Jag har alltid gillat att dammsuga. Det är så tillfredsställande att höra rasslet av skräp som sugs in i dammsugaren och veta att allt som låter är skit som jag inte vill ha på mina golv. Nu har vi sedan några år kompletterat med två robotar (Bobo och Betty) som tar en repa varje dag. Tyvärr har båda två sina egenheter som gör att vi ibland måste rädda dem. Bobo är jättebra på att gömma sig på olika platser så att vi måste leta rätt på honom och sätta tillbaka honom på laddning medan Betty är livrädd för sol. Råkar hon köra in i en solig del av rummet stannar hon tvärt och skriker "Take me to a safe place!"

## Comment 13
Author: MonicaLagerquist

Är mest kvinna och ogillar att dammsuga.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#12: vampyrdammsugare.😆

## Comment 15
Author: Ulla

Jag hatar att dammsuga. Det är det värsta jag vet. Är redan inne på min fjärde robot, och nu har jag äntligen hittat en som nästan funkar som jag vill att den ska göra. Eftersom den har både *no go zones* och *virtuella väggar* så kan man schemalägga städningen även om trasmattorna ligger kvar. Dom får jag ta vid ett annat tillfälle.

## Comment 16
Author: johan

#15: Jag är inne på min andra och den har i princip allt jag hittills vet att jag vill ha. Den kan dessutom moppa golvet! 

Det är en Roborock S5 Max. 

Gillar att den förstår rummen, så man kan be den dammsuga ett specifikt rum. Man kan ställe in olika nivåer för dammsugning och moppning per rum, göra no-go-zoner, virtuella väggar och no-mop-zoner. 

Väldigt nöjd, med tanke på att den kostade under 4000 kr.

## Comment 17
Author: Ulla

#16: Det är den som jag också har. Bra att man kan undanta vissa områden när den går i moppningsläge.

## Comment 18
Author: Ulla

Jag är supernöjd med den. Det roliga är att den inte ens fanns framme när jag köpte den på Elgiganten. De visade i stället en dubbelt så dyr dammsugare som skulle ha de funktioner jag frågade efter. När jag sa att jag sett i deras Webbshop att de sålde den så hittade de en åt mig nånstans i gömmorna.

## Comment 19
Author: Niklas

Är det inte lustigt att **dubbelt så många män inte har något emot** att dammsuga, som män som inte gillar det, och **dubbelt så många kvinnor** som **ogillar** att dammsuga, som det är som inte har något emot det?

## Comment 20
Author: johan

#18: Den brukar dyka upp på rea på Netonnet och Webhallen med jämna mellanrum.

## Comment 21
Author: Maleficum

#16: Min brorsa skaffa en sådan, satte på två stora ögon och kallar den för dammråttan :P Efter att dem tagit med den till sommarstugan en sommar och min kompis fick se den så skaffa även min kompis en sådan. Har varit sugen jag med men kommer väl tyvärr funka dåligt för mig med allt hö kaninen drar runt :(

## Comment 22
Author: Wizbot

Jag avskyr att dammsuga, det låter illa och den är så jäkla klumpig. Borde köpa mig en robot men anser mig inte ha råd, dock hade jag tydligen råd att köpa en till min mamma då jag tyckte det var viktigt 😁 min mamma älskar nu att dammsuga och skryter om att hon gör det varje morgon 😂

Att skura är dock värre. Det låter inte lika illa och man sitter inte fast i en sladd. Men med vatten involverat behöver man vara mycket mer koncentrerad så att man inte förstör trägolvet, lämnar smutsränder eller glömmer byta vatten tillräckligt ofta så att man gör det värre istället för bättre. Råkar man dammsuga med full påse händer i värsta fall ingenting men att skura med smutsigt vatten - då hade man likaväl kunnat stanna i sängen 😁

Sen är ju hinken meckig att bära, meckig att skura ur och man måste automatiskt skura toaletten efter att man tömt den...
