# Högskåp till badrum!
Author: SimsBrooke

Jag ska flytta i Januari till en tvåa inne i stan. Jag har letat runt efter ett högskåp att ha i badrummet(badkaret och toan är enskilt). Jag hittade ett på ikea som jag gillar och även min bror och hans fru har detta i sitt badrum. Men till min stora irritation så märker jag av att det inte går att köpa någonstans på något ikea varuhus.  
  
[Fullen högskåp](http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/30189024/) från Ikea har jag kollat på, jag gillar det jättemycket dels för att det är fyra hyllor som är utan dörr. Och sedan en liten dörr där man kan ha saker man inte riktigt vill att folk ska se.  
  
Jag måste nu tänka om och försöka hitta något likvärdigt. Men jag vet inte alls vart jag ska kolla eller söka.  Jag gillade det här högskåpet också för priset som den såldes för. Vet ni om det finns något likvärdigt skåp?

## Comment 1
Author: VildaVittra

Om du har lite tålamod så kommer den in igen den 23 december.

## Comment 2
Author: SimsBrooke

#1 Är du säker? Helt hundra på det?

## Comment 3
Author: VildaVittra

#2 Frågade på ikeachatten, och han skrev det datumet.

## Comment 4
Author: SimsBrooke

#3 Okej. Frågan är om det gäller alla Ikea varuhus eller om det bara är typ sthlm?

## Comment 5
Author: VildaVittra

Jag skrev "oberoende av varuhus eller onlineshoppen", men den lär ju finnas online när den kommer, portot brukar inte vara speciellt dyrt så länge det inte väger över ett visst antal kilo. 

Men gå in i chatten och fråga om just ditt varuhus.

## Comment 6
Author: SimsBrooke

#5 Är det "fråga Anna"? Jag skrev min fråga om Örebro men jag kom bara in på "finns varan i lager" om det är rätt.

## Comment 7
Author: VildaVittra

Nej, här: http://www.ikea.com/ms/sv\_SE/kundservice/kontakta\_oss/chat.html

## Comment 8
Author: SimsBrooke

#7 Tack så mycket. Ska gå in och kolla med dem och hoppas på att dem svarar ganska fort =)

## Comment 9
Author: VildaVittra

Man får svar inom några sekunder.

## Comment 10
Author: SimsBrooke

#9 Tog 5 min innan jag fick svar. Tydligen säljs det inte i Örebro Varuhus :/ Så får beställa det via internet.

## Comment 11
Author: SimsBrooke

Jag fick till svars att den ska utgå ur sortimentet och att den inte kommer in något mer =/

## Comment 12
Author: VildaVittra

Vad konstigt att vi fick två helt olika svar?

## Comment 13
Author: VildaVittra

Har du bil?   
http://www.blocket.se/dalarna/Fullen\_tvattstallsunderskap\_och\_hogskap\_57533025.htm

## Comment 14
Author: SimsBrooke

#12 Ja det tycker jag också. Jag får prova igen om några dagar för att se vad jag får för svar =)

## Comment 15
Author: VildaVittra

Ytterligare en:   
http://www.blocket.se/ostergotland/Shabby\_Chic\_Vita\_Mobler\_Antikt\_Ek\_bord\_56428555.htm?ca=8&w=2&last=1

## Comment 16
Author: SimsBrooke

#15 huh?

## Comment 17
Author: VildaVittra

#16 Längst ner i annonsen står detta:   

_Fullen högskåp IKEA vit, helt ny i kartong. ni kan söka efter den på IKEA _

nypris 295 kr. nu 200 kr

## Comment 18
Author: SimsBrooke

#17 Hmm. nu har dem gjort så att man inte kan komma in på högskåp fullen. :S  
  
Men om det var så att personen hade fullen högskåp så är den för långt bort för min del att åka och hämta den. Den fanns ju i norrköping =( Sen måste jag vänta tills jag kommer in i lägenheten dessutom för att se om hon innan mej har tagit med sig det skåp som fanns där(hennes egna). mycket troligt är ju att hon tar med sig det.
