# Lägga plastmatta på trägolv
Author: Jenna-Gun

Vi har ett hus som vi renoverar. Vi rev ut heltäckningsmattan i sovrummet. Under var ett trägolv. Tyvärr inget vackert sådant.

Kan man lägga plastmatta direkt på trägolvet eller vad ska vara under. Det går inte ta bort golvlisterna då går de sönder. De är så fina att det vore synd och förstöra dem.

Med vänlig hälsning Jenna

## Comment 1
Author: VildaVittra

Ja, man kan lägga det rakt ovanpå om golvet är slätt.

Det går inte att slipa eller måla trägolvet då?

## Comment 2
Author: Jenna-Gun

Vi gjorde det. Men det blev inte snyggt

## Comment 3
Author: VildaVittra

Då finns ju möjligheten att måla golvet: http://www.gardochtorp.se/mala-golvet.aspx?article=5981

http://www.viivilla.se/Inredning/Farglara/Smycka-golvet

http://www.byggahus.se/forum/attachment.php?attachmentid=38667&stc=1&d=1273490528

Plastmatta är inte mitt favoritmaterial, speciellt inte om huset är äldre. Linoljefärg spricker inte, utan slits ner jämnt, så den passar suveränt till golv.

## Comment 4
Author: VildaVittra

Finns en bok om det till och med: http://www.adlibris.com/se/bok/malade-golv-9789163185212

## Comment 5
Author: Jenna-Gun

Jo men när man har katter som spyr emellanåt så är det bra med en lättskött matta.  Trägolvet är så glest mellan planken att det inte är snyggt, inte ens målat.

## Comment 6
Author: Oskar

Personligen skulle jag föredra ett fult trägolv före en plastmatta. Är det stora springor i golvet så kan man lägga i en form av massa. Gör man det på ett bra sätt kan det bli riktigt snyggt. Fast det är klart, att det får ju inte vara hur stora springor som helst.

Jag är uppväxt i ett hus med gamla trägolv och en spyende katt och det har funkat. :-)  

Oskar
